1390/01/08
توسط: احسان

ضلع خارجی فتنه سبز، مشاور پروژه تحریم ایران در اروپا و آمریکا

منابع غربی اعلام کرده‌اند که فهرست جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران را شیرین عبادی تهیه کرده است.

به گزارش شبکه ایران به نقل از سایت ایران هسته‌ای، منابع غربی اعلام کرده‌اند فهرست جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران را شیرین عبادی تهیه کرده است.

این نخستین بار است که منابع اروپایی به صراحت می‌گویند در تدوین فهرست افراد مشمول تحریم با اپوزیسیون ایرانی مشورت کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه 27 اسفند 1389 از بروکسل گزارش داد که دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند «توافق سیاسی مقدماتی» برای اعمال یک دور تحریم جدید علیه ایران به بهانه آنچه نقض حقوق بشر خوانده می‌شود، انجام شده است. این دیپلمات‌ها گفته‌اند: «اسامی افرادی که بناست مشمول تحریم واقع شوند، مشخص شده است».

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود نوشته است: «این تحریم‌ها به تحریم‌هایی که به علت برنامه هسته‌ای این کشور اعمال شده‎ ‎اضافه خواهد شد».‏‎ ‎

یک دیپلمات به این خبرگزاری گفته است وزیران امور خارجه اروپا که روز دوشنبه (اول فروردین 1390) در بروکسل نشستی برگزار‎ کرده، به صورت رسمی این توافق ابتدایی را تصویب خواهند کرد.‏‎ ‎

شیرین عبادی اخیراً اعلام کرده بود از اتحادیه‎ ‎اروپا خواسته است دارایی‌های 80 نفر از مسئولان ایرانی را مسدود کند و‎ ‎مانع از سفر آنها به خاک اروپا شوند.‏‎ ‎

این فهرست را نخستین بار روزنامه کیهان به نقل از پایگاه اینترنتی پولیتیکو منتشر کرد.

اما اعتراف صریح درباره مشارکت اپوزیسیون ایرانی در تدوین فهرست تحریم‌ها توسط کریم لاهیجی انجام شده است. وی که دارای ارتباطات شناخته شده با منافقین است، اما منابع غربی او را «رئیس جامعه حقوق بشر ایران و نائب رئیس فدراسیون جهانی حقوق‎ ‎بشر» می‌دانند، به خبرگزاری فرانسه گفته است: «فدراسیون جهانی حقوق بشر به کمک عبادی فهرستی شامل 80 ‌نفر‎ ‎از مسئولان سیاست‌های سرکوبگرانه ایران اماده کرده است».‏‎ ‎

مشارکت علنی و اعلام شده اپوزیسیون ایرانی در فاز جدیدی از فعالیت این گروه علیه نظام جمهوری اسلامی است. پیش از این هم اطلاعاتی وجود داشت که کشورهای غربی در تدوین قطعنامه 1929 هدفی جز کمک به جریان فتنه سبز در ایران نداشته‌اند. این اطلاعات که رادیو فردا بخشی از آن را منتشر کرد نشان می‌داد که محسن مخلباف به عنوان نماینده رسمی فتنه‌گران به واشنگتن رفته و برای تصویب 1929 لابی کرده بود.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که مخملباف دو نکته را به آمریکایی‌ها منتقل کرده است. نکته اول اینکه، اکنون (ژوئن 2010) بهترین زمان برای اعمال تحریم‌هاست و به دلیل اختلافات داخلی در ایران احتمال تاثیرگذاری تحریم‌ها از هر زمان دیگری بیشتر است. ضمناً، تحریم‌ها جریان سبز در داخل ایران را تقویت خواهد کرد و حمایت مردمی از آنها را افزایش می‌دهد. دوم، مخملباف تأکید کرده است که سپاه یک «گزینه ایده‌آل» برای تحریم‌هاست و قطعنامه باید بر سپاه متمرکز شود. آمریکایی‌ها این نکات را عیناً در قطعنامه 1929 مراعات کردند.

همچنین اطلاعات دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا پیش از تصویب قطعنامه 1929 نشستی با اپوزیسیون ایرانی در واشنگتن داشته است. نام شرکت کنندگان در این نشست هرگز اعلام نشد، اما کلینتون همان ایام اصل برگزاری این نشست را تأیید کرد.

اکنون به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها به همراه بخشی از اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌اند بنا به درخواست جریان فتنه - به ویژه ضلع بیرونی آن که به تازگی مدیریت فتنه را به دست گرفته - موضوع حقوق بشر را در کنار مسئله هسته‌ای به یک ابزار ثابت اعمال فشار به ایران و وضع تحریم‌های جدید تبدیل کند. تحلیل طرف غربی این است که این استراتژی می‌تواند این جریان را در داخل ایران تقویت کند. علاوه بر این اپوزیسیون ایرانی به این نتیجه رسیده که به دلیل از دست دادن سرمایه اجتماعی در ایران تنها راه باقیمانده برای آن، اتکا به امکانات و توانایی‌های طرف‌های خارجی برای «آزار دادن مقام‌های ایرانی» است.

آمریکا اواخر سپتامبر 2010 هشت نفر از مسئولان ایرانی را به‎ ‎اتهام نقض حقوق بشر در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران تحریم کرد.‎ اروپا بنا دارد گام بعدی را در این زمینه بردارد. با این حال، تمام کارشناسان اتفاق نظر دارند که این تحریم‌ها فقط «کارکرد سمبلیک» دارد و هیچ تأثیر واقعی بر جامعه ایرانی نمی‌گذارد.